HİPERHİDROZİS (AŞIRI TERLEME)

Terleme vücut ısısındaki artışa yanıt olarak ortaya çıkan bir tepkidir. Vücut sıcaklığında artışa neden olan durumlar (sıcak ortam, fiziksel egzersiz, emosyonel stres) terlemeyi artırabilir. Aşırı terleme eğer bu durumlar olmadan ortaya çıkıyorsa ve kişinin ruhsal durumunu kötü etkiliyor, sosyal hayatını engelliyorsa tedavi edilmesi gerekebilir. Sınırlı hiperhidroz, hiperhidrozun en sık görülen tipidir. Vücudun her iki tarafı eş zamanlı etkilenir. Avuç içi, ayak tabanı, koltuk alt, saçlı deri, boyun bölgelerinin bir ya da birden fazlası tutulabilir. Terleme sürekli olabileceği gibi utanç ve heyecan gibi duygularla tetiklenebilir. Uyku sırasında genellikle terleme olmaz. Yaygın hiperhidrozda ise vücudun her bölgesinde terleme artışı görülür. Enfeksiyonlar, diyabet ve tiroid bezinin fazla çalışması gibi hormonal hastalıklar, obezite, menopoz, gut hastalığı ve bazı ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi hiçbir sebep bulunamayadabilir.

Tedavi seçimi terlemenin görüldüğü bölgeler, terlemenin şiddeti, hastanın daha önce kullandığı tedaviler dikkate alınarak yapılır. Tedavide deri yüzeyine sürülen ilaçlar, iyontoforez, botulinum toksin enjeksiyonları, cerrahi girişimler ve ağızdan alınan ilaçlar yer alır.

Google Etiket: Aşırı Terleme Tedavisi Konya, Aşırı Terleme Tedavisi Fiyatları Konya, Hiperhidrozis Konya, Hiperhidrozis Tedavisi Konya