BEN MUAYENESİ

Cilt kanseri için vücudun tüm bölümlerinin düzenli ve sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Bu izleme, bir dermatolog tarafından ve rutin kendi kendine muayene şeklinde yapılmalıdır. Cilt kanserinin en yaygın uyarı işareti, yeni bir oluşum ya da var olan bir lezyon veya bendeki değişiklik gibi, deride görünür bir değişikliktir. Benleri incelerken (parmak araları ve vücut arka kısmı dahil) aşağıdakilere bakılması gerekir;

A. (Asymmetry) Asimetri; lezyonun bir yarısı diğeriyle eşleşmiyor ise, B. (Border) Kenar; kenarları düzensiz ise, C. (Color) Renk; renk dağılımı homojen değil ise, D. (Diameter) Çap; boyutu 6mm’den büyük ise, E. (Evolution) Gelişim; bir benin doğal seyrinin dışında gelişen her türlü değişikliktir. Yüzeyi düz bir bende kabarıklık oluşması, bende kaşıntı başlaması, kanama olması, melanom gelişim riski açısından önemlidir.

Ciltteki bir lezyon gözle görülür şekilde değişmiş veya bu kriterlerden herhangi birini karşılıyorsa, dermatolog tarafından kontrol edilmelidir.

Melanom, melanosit isimli hücrelerden köken alan, kötü huylu bir tümördür. Çoğunlukla, normal görünümlü deride yeni bir oluşum olarak çıkmakta, %30 sıklıkla ise önceden var olan bir ben üzerinde gelişim göstermektedir. Melanom; benleri andıran deri seviyesinde bir leke veya deriden kabarık oluşumlar olarak belirti verir. Nadiren deri renginde de olabilmektedir. Tanı ve tedavide geç kalınması kanserin hızla yayılmasına ve ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir.

Düzenli aralıklarla bireyin kendi kendini muayene etmesi ve şüpheli oluşumları fark ettiğinde zaman kaybetmeden dermatoloji uzmanına başvurması gerekmektedir.

Google Etiket: Ben Muayenesi Konya, Ben Muayene Fiyatları Konya, Konya En İyi Cildiye Doktoru, Konya Cildiye Doktorları, Konya Meram Cildiye Doktorları, Cildiye Doktoru Konya