Melasma (gebelİk lekesİ)

Melasma; deride güneşe bağlı ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde görülen bir deri hastalığıdır. Gebelikle oluşana kloazma adı verilir. En sık yanaklar, burun, alın ve dudak üstünde ve genellikle de yüzün her iki tarafında görülür. Koyu tenli kişilerde görülme riski daha yüksektir. Melanosit isimli hücrelerin fazla miktarda melanin (deriye renk veren madde) üretmeleri sonucunda oluşur. Ailesel yatkınlık, güneş ışınları, gebelik ve doğum kontrol hapı kullanımı, bazı makyaj ürünleri, kolonya, parfüm, sabun ve nemlendiriciler gibi kozmetik ürünler de özellikle güneşle temas sonrası leke artışına neden olabilir.

Güneşten korunma tedavinin temelidir. Güneş koruyucular hem UVA hem de UVB koruması içermelidir. UVA camdan da geçebileceği için dışarıya çıkılmasa bile güneş koruyucu düzenli bir şekilde tüm gün sürülmelidir. Ayrıca hiçbir güneş koruyucunun tam bir koruma sağlamadığı da bilinmelidir. Bu nedenle güneşten kaçınmayı bir alışkanlık haline getirmeli, şapka, gözlük ve şemsiye kullanımı gibi ek önlemler de alınmalıdır. Melasma tedavisi sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreçte özellikle yaz aylarında yeni ataklar olabilmektedir. Bunun yanında kişinin cilt tipine ve lekeye uygun olan leke kremleri (hidrokinon, tretinoin ve kortikosteroid kombinasyonu, azelaik asit, kojik asit içeren ürünler), kimyasal soyucular, lazer tedavilerinden bir ya da birkaçı dermatolog tarafından önerilmelidir.

Google Etiket: Konya gebelik lekesi, Konya gebelik lekesi tedavisi, Lazerle leke tedavisi konya, Konya leke tedavisi, Konya doğum lekesi tedavisi yapan hastaneler, Konya lazerle leke tedavisi yaptıranların yorumları, Hydrafacial konya, Konya leke kremi, Konya dermatoloji lazer