Zona (GECE YANIĞI)

Zona, gece yanığı olarak da bilinen genellikle ileri yaşlarda sıklıkla gövdede önce kızarıklık sonra içi sıvı dolu ağrılı keseciklerle görülen, viral bir deri hastalığıdır. Geçmişte geçirilen su çiçeği sonrası virüs, omurilik boyunca sinir köklerinde baskılanmış olarak kalır ve immun sistemin zayıflaması ile birlikte (özellikle yaşlılarda, fiziksel ve emosyonel stres geçirenlerde, immun sistemi zayıflatan hastalığı olanlarda, immun sistemi baskılayan ilaç kullananlarda) ortaya çıkar.

Genellikle belirli bir bölgede, tek taraflı, yanıcı-batıcı ağrı şeklinde başlar. Bu bulguları 1-7 gün içinde, aynı bölgede kırmızı bir döküntü izler. Zamanla içleri sıvı dolan bu kızarık döküntüler daha sonra kuruyup kaybolurlar. Yaraların iyileşmesini takiben, özellikle 60 yaş üstü hastaların bazılarında ağrı o bölgede devam edebilir (postzoster nevralji) ve bu dönem 12 aya kadar uzayabilir. Zona, suçiçeği hastalığı geçirmeyen, risk altındaki (bağışıklık sistemi zayıflamışlar, yenidoğanlar vb) kişilerde su çiceğine neden olur.

Zona kendiliğinden de birkaç hafta içinde düzelebilir. Tedavideki amaç ağrılı süreci kısaltmak, iyileşmeyi hızlandırmaktır.