HİPERHİDROZİS (AŞIRI TERLEME) TEDAVİSİ

Az miktarda terleme insanlarda doğal olarak görülürken, aşırı terleme kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Aşırı terlemenin en önemli nedenleri arasında stres, tiroid bezinin fazla çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı ilaçlar ve hormonlar yer alır.

En sık karşılaşılan terleme şekli; strese bağlı özellikle avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı ve daha az olarak da yüz ve kasıkta görülen terlemedir.

Terleme tedavisinde ilk önce terlemenin nedenleri araştırılır. Herhangi bir problem saptanmadığı durumlarda ise;

• Hastanın renksiz, pamuklu kıyafetler giymesi tavsiye edilir.

• Terlemenin olduğu bölgeye uygun, kurutucu pudra ve solüsyonlar kullanılması tavsiye edilir.

• İyontoforez: Özellikle el ve ayaktaki aşırı terlemede kullanılan bir yöntemdir. Sık tekrarlanması gereken bu yöntemle, hafif ve orta derece terlemesi olan hastalarda oldukça iyi cevap alınır.

• Botoks tedavisi: Botoks uygulaması aşırı terleme tedavisinde kullanılan en etkili yöntemdir. Özellikle avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altı terlemesinde kullanılır. Bu yöntem ter bezlerini uyaran sinirlerin çalışmasını engeller, bu şekilde ter bezlerinin ve kasların istenmeyen hareketleri etkilenerek terleme sorunu da giderilmiş olur. Ortalama etki süresi 8-10 aydır. Problem olan alanda terleyen bölge testler ile tespit edilir, daha sonra bölgeye lokalanestezik krem sürülür ve 15 dakika bekledikten sonra uygulamaya başlanır. Çok ince uçlu küçük iğneler ile problemli olan bölgeye botoks ilacı enjekte edilir. Ağrı olmadan uygulanan bu yöntem ile terlemenin miktarı oldukça azalır ve terin rahatsız edici kokusundan kişi kurtulmuş olur.

Google Etiket: Aşırı Terleme Tedavisi Konya, Aşırı Terleme Tedavisi Fiyatları Konya, Hiperhidrozis Konya, Hiperhidrozis Tedavisi Konya