KERATOZİS PİLARİS

Keratozispilaris, cildin zımpara gibi hissedilmesine neden olan küçük, sert kabarıklıklardır. Çok sık görülen ve zararsız bir tablodur. Deride bulunan kıl kanalında, cildi dış etkilerden koruyan keratinosit isimli ölü hücrelerin birikmesi ve bu kanalı tıkaması ile oluşur.
Genellikle üst kolların dış kısmında, kalçalarda ve çok nadiren yüzde, küçük kabarıklıklar olarak görülür. Ara sıra kaşıntılı olabilmesine rağmen, daha çok kozmetik açıdan rahatsızlık verir.
Kuru ciltlerdekeratozispilaris olasılığı daha yüksektir. Havada daha az nem olduğunda, kış aylarında genellikle şiddetlenir ve yaz aylarında şikayetler azalır. Atopik dermatit olan kişilerde daha sık görülür.
Keratozispilaris engellenemez, ancak cildi nemli tutarak etkileri azaltılabilir. Ayrıca; duş esnasındakısa süreli, ılık su ile yıkanma ve nemlendiricili duş ürünleri kullanma da şikayetlerde azalma sağlar. Ciltte biriken ölü hücreleri temizleyen, alfa hidroksi asit, laktik asit, salisilik asit veya üre içerikli kremler günde 2 kez etkilenen bölgeye uygulanmalıdır. Bu tür kremler kuru cildi nemlendirir ve tıkanmış kanalları açar. Ayrıca A vitamininden elde edilen kremler(topikalretinoidler), hücre döngüsünü artırarak ve tıkanmış kıl kanallarını önleyerek etkili olurlar. Bu kremlerin içerikleri ciltte kızarıklık, batma veya tahrişe neden olabilir, bu nedenle küçük çocuklarda dikkatli olunmalıdır.