Kontakt Dermatİt (TEMAS EGZaMASI)

En sık su, soğuk ve kuru hava, sabun, deterjan, kimyasal maddeler, pudralı eldivenler, kişisel bakım ürünleri ile aşırı temas sonrasında deride tahriş nedeniyle gelişmektedir. Başlangıçta kızarık bir zeminde sulantı ve kabuklanmalar ortaya çıkar, sonrasında kepeklenme ve kabuklanma gözlenir. İleri dönemde (kronik) ise deri kalınlaşır, üzerinde kepeklenme belirginleşir ve yarıklar gelişebilir. Çoğu zaman muayene bulguları ile tanı konur. Sorumlu maddelerin değerlendirilebilmesi için patch (yama) testi yapılabilir.

Tedavide neden olabilecek faktörlerden sakınmak, nemlendiriciler, kortizonlu kremler, diğer antiinflamatuar kremler, fototerapi ve şiddetli durumlarda immun sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir.

Google Etiket: Temas Egzaması, Egzama nasıl çabuk geçer, Eldeki egzama nasıl geçer, Kontakt Dermatit Tedavisi Konya, Kontakt Dermatit İyileşme Süreci, Göz Kapağında Kontakt Dermatit Tedavisi Konya, Saçta Kontakt Dermatit Tedavisi Konya, Kontakt Dermatit Tip 4 Tedavisi Konya, Sistemik Kontakt Dermatit Tedavisi Konya, Mesleki Kontakt Dermatit Nedir, Memede Kontakt Dermatit Tedavisi Konya