Uçuk

Uçuk (herpes simpleks enfeksiyonu); vücudun herhangi bir bölgesinde gelişebilen, su dolu kabarcıklar ve sonrasında kabuklu yara oluşumu ile seyreden viral bir enfeksiyondur. Herpes simpleks virüsünün 2 tipi vardır. Tip 1, sıklıkla ağız çevresi ve yüzde hastalık yaparken; Tip 2, genital bölgede hastalık oluşturur. Etkenin vücuda ilk girişinde ilk atak oluşur, virus daha sonra sinir köklerine yerleşerek sessiz kalır ve uygun ortam oluştuğunda tekrarlayıcı ataklar yapar. İlk atağın belirtileri enfekte kişi ile temastan sonraki 3 hafta içinde ortaya çıkar. Daha çok çocuklarda görülen bu durumda ağız içinde yaygın ağrılı yaralar, ateş, huzursuzluk gibi bulgular izlenir. Tekrarlayan ataklar ise daha hafif seyirlidir.

En sık dudaklar, ağız çevresi, burun ve çenede ortaya çıkar. Stres, heyecan, korku, travma, yorgunluk, uykusuzluk gibi vücut direncini düşüren durumlar, aşırı güneşe maruz kalma, ultraviyole ışınları, grip ve benzeri ateşli hastalıklar ile AIDS, kanser ve organ nakli gibi bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar tetikleyici faktörler arasındadır. Hastalık bulaşıcıdır.

Tedavide hastalığın şiddetine göre kremler veya sistemik ilaçlar kullanılmaktadır. Tedaviye hastalığın başladığı ilk 1-2 gün içinde başlanması önemlidir. Sık tekrarlayan ataklarda 6 ay-1 yıl süre ile baskılama tedavisi uygulanabilir.

Google Etiket: konya uçuk tedavisi, uçuk kabarcıkları nasıl geçer, uçuğun çabuk iyileşmesi için