Konya Leke Tedavisi, Konya Lazerle Leke Tedavisi, Konya Lazerli Leke Tedavisi, Lazerle Leke Tedavisi Fiyatları Konya, Lazerle Çil Tedavisi Yapan Hastaneler Konya, Konya Lazerle Leke Tedavisi Yaptıranlar, Konya Cilt Leke Tedavisi, Thulium Lazer Konya, Konya Lazerle Leke Tedavisi Sonrası, Konya Lazer Leke Tedavisi Fiyatları 2021, Oksijenle Leke Tedavisi Konya
Leke Tedavisi

Leke tedavisi Uzm. Dr. Ayça Tuğrul tarafından yapılmaktadır. Konya Leke tedavisi ve Konya leke tedavisi hakkında detaylı bilgi ve leke tedavisi fiyat bilgisi için lütfen bizi arayın.

Leke, cilde rengini veren melanin isimli maddenin normalden fazla üretilmesi sonucu ciltte düzensiz ve aşırı renklenme oluşmasıdır.

Leke Çeşitleri Nelerdir?

1. Melazma: Yüz, boyun ve ön kollardaki düzensiz lekelerdir. Melazma nedenleri;

+ Genetik eğilim
+ Ultraviyole ışınları
+ Doğum kontrol hapları
+ Gebelik (kloasma) olarak sayılabilir.

Koyu tenli kişilerde derideki melanosit miktarı daha yoğun olduğu için leke oluşma riski, açık tenli kişilere göre daha fazladır.

2. Doğumsal Lekeler

3. Postinflamatuar Hiperpigmentasyon: Cildin tahriş olması ile hassasiyet artışına bağlı oluşur. Peeling veya lazer işlemleri ile ekzema ve akne gibi cilt hastalıkları sonrası görülebilir.

4. Çiller: En çok yanak, alın, çene kısmında görülen bu lekeler daha çok genetik yatkınlığı olan kişilerde ve güneşli mevsimlerde oluşur.

5. Lentigo: Erken yaşlardaki güneş maruziyetine bağlı olarak, ilerleyen yıllarda ortaya çıkan kahverengi lekelerdir. Daha çok el üzeri, kol ve yüzde görülür.

Leke Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Tedavi lekenin türüne göre bir dermatoloji hekimi tarafından belirlenmelidir.

+ Medikal tedaviler (hidrokinon, kojik asit, azelaik asit, retinoik asit...)
+ Kimyasal Peeling (glikolik asit, TCA...)
+ Lazer tedavileri
+ Fraksiyonelradyofrekans
+ Mikro iğneleme
+ PRP
+ Mezoterapi gibi yöntemler uygulanır.

Leke Tedavisi

Vücudumuzda özelliklede yüzümüzde çeşitli sebeplerle ve etkenlerle farklı tipde cilt lekeleri oluşabilir. Normal cilt renginden daha koyu ve belirgin şekilde oluşan bu cilt lekeleri yaşamımızı tehdit etmemekle birlikte bir takım estetik kozmetik problemlere sebep olmakta, hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen bir takım psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden cilt lekelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Melanin cildimize rengini veren pigment maddesidir. Cilt lekeleri melaninin miktarının fazla olduğu bölgelerdir. Melaninin fazlaca yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekeleri oluşturması çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren, bazıları ergenlikte, bir kısmı yaşlanmayla, bir kısmı ise güneş ve dış etkenler sonucu cildimizde oluşan hasarlardan kaynaklanmaktadır.  

Cilt Lekelerinin Çeşitleri

lazer leke tedavisiPigmente lezyonlar: Epidermal pigmente lezyonlar: Lentigolar, kafeola lekeleri, çiller, nevosellüler nevüs, nevus spilus, seboreik keratoz, pigmente aktinik keratoz sayılabilmektedir.

Dermal pigmente lezyonlar: Mavi nevüs, ota nevüs, ito nevüs, dermal ve epidermal pigment, kompound nevüs, postinflamatuar hiperpigmentasyon, melazma

Güneş lekeleri

Özellikle güneş koruyucu kullanmadan uzun süreli güneşe maruziyetde ve bazende süreden bağımsız olarak güneş lekeleri oluşabilir. Cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar,dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

Gebelik lekeleri (Melasma)

Her nekadar adı gebelik lekesi de olsa erkeklerde de gözükebilmektedir. Kullanılan doğum kontrol hapları, hormonel yapıları nedeniyle ve hamilelik sırasındaki hormonal değişimler, stres, prikolojik faktörler, melanin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir, melanindeki çoğalma ile birlikte güneşe en çok maruziyet gösteren yanak, alın ve çene gibi bölgelerde keskin sınırlı lekeler oluşabilir, melasma genetik yatkınlıkla birlikte hamileliklerde yeniden ortaya çıkabilmektedir.

Çiller

En çok güneşin daha fazla etki gösterdiği yanak, burun, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahve rengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma ya da hafifleme gösterirler.

Mantar hastalıkları

Bazı mantar enfeksiyonları, mantar hastalıkları ciltte lekelenmelere yol açabilir.

Cafe au lait (kafeola) lekeleri

Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir, boyutları çeşitlilik gösterebilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler veya norofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir.

Alerjik reaksiyonlar

Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya topikal denilen (bölgesel) sürülen bazı krem tarzı ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık ve alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar, bölgesel su toplamaları ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

Lazer ile Leke Tedavisi

Bu amaçla bir çok lazer kullanılmaktadır. Kliniğimizde her cilt lekesi tipi için ayrı bir lazer tedavisi gerekmektedir ve bunun için lazer cihazlarımız mevcuttur.

Karbondioksit lazer derin soymaya neden olduklarından, uzun iyileşme dönemleri gösterirler ancak bunun yanında kollojen üretiminde yenilenme sağladıklarından aynı anda cilt de gençleşme sağlarlar.

Erbium lazerde ise daha hızlı iyileşme söz konusudur. Aynı zamanda erbium lazerin fraksiyonel uygulamasında da cilt gençleştirme yapılabilmektedir.

"Günümüzde en başarılı leke tedavisi lazer ile yapılmaktadır."

Lazerle leke tedavisi uygulanması esnasında lazer enerjisi, yoğun bir şekilde melanin içeren hücreler tarafından absorbe edilirken, diğer normal cilt renginde olan hücreleri hemen hemen hiç etkilememektedir.

Eğer fraksiyonel lazerle leke tedavisi uygulanacaksa, bu bölgeler bronzlaşmış olmamalıdır. Çünkü cildin bronzlaşmadan kaynaklanan daha koyu renkli kısımları da lazer ışınlarını absorbe edebilir ve bunun sonucunda ciltte iritasyon veya su toplama gibi etkiler görülebilir. 

Lazerle leke tedavisi genelde ağrılı bir yöntem değildir. Fraksiyonel lazerle leke tedavisi yaparken hastanın daha rahat olmasını sağlamak için anestezik kremler veya soğuk uygulaması yapılabilir. Lazerle leke tedavisi için herhangi bir ön hazırlığa ihtiyaç olup olmayacağına doktorunuz karar verecektir.

Lazerle Leke Tedavisi Sonrasında Neler Olur?

Lazerle leke tedavisi uygulanmasından sonra örneğin melazma tedavisinde uygulama sonrasında hiç kızarıklık olmaz. Bu uygulama tamamen ağrısızdır, aynı zamanda ciltte de bir yenileme sağlar.

Eğer çil, güneş lekesi, yaşlılık lekesi tedavisi yapılacaksa lazer tedavisinde bu durumda hafif bir yanma hissedilir. İlk 3 gün kızarıklık olur, 3 gün sonra çok hafif bir kabuk meydana gelir, 1 hafta sonra ise kabuk tamamen dökülür. Alttaki leke ise tamamen geçmiş olur.

Eğer fraksiyonel lazer leke tedavisi yapılıyorsa, tedavi sonrası bir kaç saat içinde ciltte güneş yanığı gibi bir hafif sıcak hissi olur ve cilt genelde 24 saat boyunca kızarık kalır. Sonrasında 3-4 gün kabuklanma olacak vede bu kabuklanma geçecektir.

Özellikle uygun olmayan lazerlerle tedavi sonrasında cildinizdeki bazı lekeler daha da koyulaşabilir. Bu durum 1-2 hafta içinde ortadan kalkabileceği gibi kalıcıda olabilir. Leke tedavisinden sonraki 1-2 ay içinde cilt renginde koyulaşma veya açılma olabilir. Lazer tedavisinin etkisi tamamen kayboluncaya ve cildinizin rengi normale dönene kadar tedavi edilen bölge güneşten titizlikle korunmalıdır.

Lazerle leke tedavisinden sonra cildin bir temizleyici ile nazikçe temizlenmesi ve epitelizan içerikli bir krem uygulanması iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Anormal derecede kızarıklık, ağrı veya kabarma gözlenmesi halinde en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

Lazerle Leke Tedavisi Kaç Seans Yapılır?

Çok farklı yapıda, özelliklerde, derinlikte ve koyulukta cilt lekeleri ve pigmentasyon bozuklukları mevcuttur. Ayrıca insanların vücut yapısı, iyileşme özelliği, dolayısıyla lazerle leke tedavisinden sonra lekeleri ciltlerinin temizleme yeteneklerinin farklı olması dolayısıyla, lazerle leke tedavisi yapılacak hastaya kaç seansda tedavinin biteceği tam olarak söylenemeyebilir, ortalama rakamlar ve süreler verilir. Yine verilen sürelerin ve sayıların bir garantisi yoktur, daha fazla seans gerekebilir.

Çiller ve kahverengi yaşlılık lekeleri genelde başarılı bir şekilde tedavi edilirken, daha derin lekeler ve komplike lezyonlar tedaviye dirençli olabilmektedir. Yaygın güneş lekesi ve çiller, yaşlılık lekeleri % 60 - % 80 oranında tek seanstan sonra kaybolurlar. Bazı güneş ve çil lekeleri için ikinci veya üçüncü seanslar gerekli olabilmektedir. Bazı lekeler oldukça dirençlidir ve tamamen kaybolmayabilir. Yine de lazerle leke tedavisi uygulamasından sonra renkleri önemli oranda açılır.

Melasma tarzında aslında hastaların güneş lekesi sandıkları ancak güneş lekesi olmayan bu grubun tedavisi 1 hafta 10 gün aralıklarla 5 seans yapılmaktadır.

Ota nevus, Becker nevus gibi özel lekeler 5-8 seans uyguluma gerektirir..

Lazerle Leke Tedavisi Sonucunda Lekeler Tamamen Kaybolur mu?

Pek çok leke tipi lazerle leke tedavisi ile tamamen kaybolabilir veya oldukça azalarak belli belirsiz bir iz haline gelir. Hafif bir makyajla çok rahat kapatılabilir. Hastalar daha öncesinden makyajsız dışarı çıkamazken, makyaja bile ihtiyaçları kalmadıklarını ifade ederler.

Lazerle Leke Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Uygun lazerle yapılan leke tedavisinin genelde kötü bir yan etkileri yoktur. En yaygın problem, bazı leke ve pigmentli lezyonların leke tedavisine dirençli olmaları, renkleri bir miktar açılmakla birlikte tedaviye yetersiz cevap vermemeleridir.

+ Yara ve enfeksiyon oluşumu çok nadir görülür.

+ Cilt soyma yapılmadığı sürece enfeksiyon oluşmaz. Enfeksiyon oluşması antibiyotikli kremlerle kolayca önlenebilir veya tedavi edilebilir.

+ Normal deride de nadiren renk açılması hipopigmentasyon görülebilir. Bu gibi durumlarda büyük çoğunlukla renk açılma etkisi çok minimaldir.

+ Güneşe direk maruz kalınması halinde tedavi edilen lekelerin geri gelme olasılığı yükselir.

+ Lekelerin tekrar geri gelmesini ve genel olarak cildinizde yeni lekelerin oluşmasını engellemek için cildinizin güneşe karşı titizlikle korunması önemlidir. 

Lazerle Leke Tedavisinin Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Lazerle leke tedavisi yapılırken öncelikli olarak lekenin türünün belirlenmesi gerekmektedir. Her leke farklı özellik göstermekte ve uygulanacak seans sayısıda değişiklik gösterecektir. Bu durumda lazerle leke tedavisi fiyatlarını etkileyecektir. Bazı lekeler 1 seansda geçebilecek nitelikteyken bazı lekeler ise 5 seans ve fazlasına ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla çok seans gerektiren leke fiyatlandırması da bu durum göze alınarak yapılmaktadır.

2020 leke tedavisi fiyatının belirlenmesinde bir başka faktör lekenin sadece yüz bölgesinde mi yoksa Becker nevüs gibi vücudun farklı alanlarında mı olduğudur. Bu durumda lekenin büyüklüğüleke tedavisi fiyatlarına etki edecektir. Sizin için nasıl bir tedavi planı yapılacağı ve 2020 fiyatları hakkında bilgilendirme için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir. 

Lazer Haricinde Leke Tedavisinde Ek Olarak Yapılabilecek Uygulamalar

1. Güneşle temasın ortadan kaldırılması

Leke tedavisinde ilk yapılması gereken güneşten koruyucuların kullanılması ve güneşle olan irtibatın kesilmesidir. Bu güneşten koruyucular hem ultraviyole A hem de ultraviyole B ışınlarına karşı koruma özelliği olan güneşten koruyucular olmalıdır. Güneşten koruyucular sadece güneşli günlerde değil, her gün, gölgede dahil kapalı ortamda ve açık havada kullanılmalıdır. Dolayısıyla 45 koruma faktörlü koruyucuları yaz kış kullanmak gerekmektedir.

2. Renk açıcı kremler

Krem tedavileri her tür lekeyi ortadan kaldırmaz, ancak lazer gibi tedavilere yardımcı olurlar. Leke tedavisinde kullanılan bir çok renk açıcı krem vardır. Bu ilaçlar melanositleri hasarlamak yerine, melanositlerin pigment üretimini azaltarak etkili olurlar. En yaygın renk açıcı olarak kullanılan kremlerin içinde hidrokinon bulunur. Tretinoin, kortizon ve glikolik asit içeren kremlerin hidrokinon ile kombinasyonu renk açma özelliğini arttırır.

3. Kimyasal Peelingler

Glikolik asit, alfa hidroksi asitler, meyve asit içeren peelingler güneş lekelerinde kullanılabilirler. Yine daha yoğun peelingler, TCA bu amaçla kullanılabilir. Bu peelinglerden ziyade spot peel, cosmelan, dermalan gibi peelingler kullanılabilir. 

Gebelik Lekesi (Melasma-Melazma)

lazer leke tedavisiMelazma yani gebelik lekesi yaygın görülen bir cilt sorunudur ve ciltte keskin sınırlı, geniş, kahverengi lekelerle kendini belli eder. Genellikle yüzün iki tarafıda etkilenir. Hastalar bu lekeleri güneş lekesi olarak sansalarda bu leke güneşden meydana gelmez, ancak güneşde koyulaşır.

En sık yüz bölgesinde görülür. Yüzde ise en çok, yanaklar, alın, burun ve dudak üstünde bu lekeler görülür. Melazma kol üstleri ve boyunda da gelişebilir.

Melazma Kimlerde Görülür?

Herkes melazma olabilir, fakat genç kadınlarda daha sık görülür. Daha çok hamileliğin ilk 2 ve 3 aylık süresinde ortaya çıkar. Bazen hamilelik maskesi adıyla anılır. %10 a yakın erkeklerde de görülebilmektedir. Koyu tenli insanlarda gebelik lekesi melazma daha sık gözükür.

Melazma neden olur?

Melazmanın nedeni belli değildir. Ailesinde melasmalı kişiler olan bireylerde melazma daha sık görülür. Hormonal değişiklikler melazmayı tetikleyebilir. Gebelikte gelişirse gebelik maskesi olarak adlandırılır. Doğum kontrol hapları da melazmaya neden olabilir. Bununla beraber menapozdan sonra yapılan hormon tedavisi böyle bir lekelenmeye yol açmaz. Yine stres, psikolojik faktörler, yapısak özelliklerden oluşabilir. Çinko eksikliğinde de melazma meydana gelebilir.

Güneş melasma gelişimini tetikleyebilir. Güneşten gelen ultraviyole ışığı veya kuvvetli lambalardan yayılan ışık, deride pigment üreten melanositleri uyarabilirler. Koyu renk tenli kişilerde açık tenli kişilere göre melanositler daha aktiftirler. Bu melanositler normal koşullar altında çok miktarda pigment üretirler, fakat bu durum ışığa maruz kalındığında veya hormonal yükselmeler olduğunda artar. Güneşte kalmak melazmayı oluşturmasada gebelik lekesinin tekrar etmesine yol açar. Derideki herhangi bir tahriş, esmer tenli kişilerde pigmentin artmasına yol açarak melazmayı kötüleştirir.

Melasma tanısı nasıl konulur?

Melasmaya çok rastlandığından ve bir çok hastanın yüzündeki bulgular karakteristik olduğundan tanı kolaylıkla konulur. Nadiren diğer cilt hastalıklarından ayırmak için biopsi almak gerekir.

Melazma Tedavisi Nasıldır

Melasma da kesin bir tedavi olmadığından bir çok tedavi geliştirilmiştir. Melasma gebelik sonrası kaybolabileceği gibi yıllarca veya ömür boyu da devam edebilir.

1. Melazmaya neden olabilecek ilaçların kozmetiklerin kesilmesi

Cildi tahriş edebilecek kremler, temizleyiciler veya makyaj malzemeleri melasmayı kötüleştirebildiğinden yasaklanmalıdır. Melasma doğum kontrol haplarının kullanımı ile başlamışsa bu ilacın kullanımı kesilmesinden sonra melasma düzelebilir. Doğum kontrol haplarının kullanımına deri rengini açıcı kremler kullanarak devam edilebilir.

2. Güneşle temasın ortadan kaldırılması

Melasmanın tedavisinde ilk yapılması gereken güneşten koruyucuların kullanılmasıdır. Bu güneşten koruyucular hem ultraviyole A hem de ultraviyole B ışınlarına karşı koruma özelliği olan güneşten koruyucular olmalıdır. Güneşten koruyucular sadece güneşli günlerde değil, her gün içerde ve açık havada kullanılmalıdır. Dolayısıyla 45 koruma faktörlü koruyucuları yaz kış kullanmak gerekmektedir.

3. Lazerle melazma tedavisi

Melazma tedavisi en başarılı olarak lazer ile yapılmaktadır.Lazerle ciltte herhangi bir kızarıklık olmaksızın lekeler yok edilmektedir. Seans süreleri 1 haftadır. Yaklaşık 4-8 seansda lekeler ortadan kalkacaktır. Hastalar bu lazer sayesinde sosyal yaşantılarından uzaklaşmamış olacaktır.

4. Renk açıcı kremler

Krem tedavileri melazmayı ortadan kaldırmaz, ancak lazer gibi tedavilere yardımcı olurlar. Melazma tedavisinde kullanılan bir çok renk açıcı krem vardır. Bu ilaçlar melanositleri hasarlamak yerine, melanositlerin pigment üretimini azaltarak etkili olurlar. En yaygın renk açıcı olarak kullanılan kremlerin içinde hidrokinon bulunur. Tretinoin, kortizon ve glikolik asit içeren kremlerin hidrokinon ile kombinasyonu renk açma özelliğini arttırır.

5. Kimyasal Peelingler

Glikolik asit, meyve asit içeren peelingler melazmaya etki etmezler. Spot peel, cosmelan gibi peelingler yapılırsa melazmaya fayda gösterebilir.

Konya'da lazerle leke tedavisi uygulaması, Uzm. Dr. Ayça Tuğrul tarafından yapılmaktadır.


Konya Leke Tedavisi, Konya Lazerle Leke Tedavisi, Konya Lazerli Leke Tedavisi, Lazerle Leke Tedavisi Fiyatları Konya, Lazerle Çil Tedavisi Yapan Hastaneler Konya, Konya Lazerle Leke Tedavisi Yaptıranlar, Konya Cilt Leke Tedavisi, Thulium Lazer Konya, Konya Lazerle Leke Tedavisi Sonrası, Konya Lazer Leke Tedavisi Fiyatları 2021, Oksijenle Leke Tedavisi Konya