Lazer Epilasyon Nedir?
Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri gidermek için konsantre bir ışık demeti (lazer) kullanan tıbbi bir prosedürdür.

Lazer epilasyon sırasında, lazer saçtaki pigment (melanin) tarafından emilen bir ışık yayar. Işık enerjisi cilde üretilen saç şeklindeki (saç folikülleri) tüp şeklindeki keselere zarar veren ısıya dönüştürülür. Bu hasar gelecekteki saç büyümesini engeller veya geciktirir.

Lazer epilasyon uzun süre saç büyümesini etkili bir şekilde geciktirse de, genellikle kalıcı epilasyon ile sonuçlanmaz. İlk epilasyon için çoklu lazer epilasyon tedavilerine ve bakım tedavilerine de ihtiyaç duyulabilir. Lazer epilasyon, açık tenli ve koyu saçları olan kişiler için en etkilidir.
Neden bitti

Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri azaltmak için kullanılır. Yaygın tedavi yerleri arasında bacaklar, koltuk altı, üst dudak, çene ve bikini çizgisi bulunur. Bununla birlikte, göz kapağı veya çevresi hariç hemen hemen her alanda istenmeyen tüyleri tedavi etmek mümkündür.

Saç rengi ve cilt tipi lazer epilasyon başarısını etkiler. Temel ilke, cildin pigmentinin değil, saçın pigmentinin ışığı emmesi gerektiğidir. Lazer, cilde zarar vermekten kaçınarak sadece saç folikülüne zarar vermelidir. Bu nedenle, saç ve ten rengi - koyu saç ve açık cilt - arasındaki kontrast en iyi sonuçları verir.

Saç ve cilt rengi arasında çok az kontrast olduğunda cilde zarar verme riski daha fazladır, ancak lazer teknolojisindeki gelişmeler lazer epilasyonunu daha koyu cilde sahip insanlar için bir seçenek haline getirmiştir. Lazer epilasyon ışığı iyi emmeyen saç renkleri için daha az etkilidir: gri, kırmızı, sarışın ve beyaz. Bununla birlikte, açık renkli saçlar için lazer tedavisi seçenekleri geliştirilmeye devam edilmektedir.


Lazer Epilasyon Nedir?